fotka Julita Woś
Ocena: 4.5 (2)
Informacja o Julita Woś

Bar - program telewizyjny typu reality show, emitowany na antenie Polsatu (5 pierwszych edycji) i TV 4 (6. edycja). Miał on, podobnie jak jego prekursor "Big Brother", równie wielu zwolenników jak przeciwników. Do roku 2004 odbyło się pięć polskich edycji tego programu. W roku 2005 zrealizowano kolejną edycję - Bar Europa, która okazała się najmniej popularną wśród wszystkich sześciu wersji.

"Bar" polegał na pracy w jednym z lokali we Wrocławiu i zrobieniu jak największego dziennego utargu. O pozostaniu w programie decydowały zarówno osoby biorące udział w zmaganiach (głosowanie plus-minus), jak i publiczność (dzwoniąc pod specjalny numer lub wysyłając wiadomości SMS).

W pierwszej edycji programu Bar znajdował się w przyziemiu domu towarowego Solpol przy ulicy Świdnickiej, w kolejnych - w pawilonie gastronomicznym Między Mostami na Kępie Mieszczańskiej (zburzony w maju 2006).

Program powstał na licencji szwedzkiej telewizji Strix

Prowadzącym we wszystkich edycjach był Krzysztof Ibisz. Program polegał na śledzeniu losów kilkunastu uczestników programu zarówno w pracy w lokalu "Bar" jak i w domku. Uczestnicy odpadali co tydzień decyzją SMSowego głosowania widzów, siedząc na tzw. "Gorących Krzesłach" aż do finału, gdzie o tytuł zwycięzcy walczyły dwie osoby. W pierwszej, trzeciej i szóstej edycji zwycięzcy otrzymywali nagrody pieniężne, w drugiej edycji było to mieszkanie na warszawskiej "Saskiej Kępie", w czwartej sześć sztabek czystego złota, w piątej zaś samochód marki Porsche.

Pierwsze dwie edycje zrealizowane zostały w roku 2002 i wydawało się wtedy, że to już koniec widowiska podobnie jak wielu programów reality show, wyemitowanych wcześniej przez telewizję Polsat. Po roku "Bar" wrócił jednak na ekrany telewizorów. Trzecia edycja przyciągnęła przed telewizory o wiele większą widownię, reklamowana już wcześniej znanymi twarzami - bokserki Iwony Guzowskiej oraz kontrowersyjnej uczestniczki "Big Brothera" Agnieszki Frykowskiej. Po sukcesie trzeciej edycji Polsat wyemitował czwartą, cieszącą się jeszcze większą oglądalnością. Miała ona jednak zmienioną formułę, a znaczną część uczestników stanowili najbardziej popularni uczestnicy poprzednich edycji "Baru", niedługo przedtem zakończonego programu "Kawaler do wzięcia" a także TVN-owskiego "Big Brothera". Polsat znów poszedł za ciosem i już po paru miesiącach na ekrany weszła piąta edycja programu. Oprócz nieznanych nikomu uczestników do programu zaproszone zostały też "VIPY", jak się okazało były to w większości dzieci znanych rodziców. Udział wzięli między innymi Agata Torzewska, Jacek Korwin-Mikke oraz bracia Cugowscy. Piąta edycja nie powtórzyła jednak sukcesu poprzednich. Mimo to po rocznej przerwie zdecydowano się na szóstą odsłonę. Reklamowana była ona hasłem "Bar Europa" i charakteryzowała się tym, że oprócz Polaków wystąpiło też ośmioro uczestników pochodzących z innych krajów europejskich - Grecji, Ukrainy, Rosji, Włoch, Litwy oraz Wielkiej Brytanii. Ta edycja osiągnęła najmniejszą oglądalność spośród dotychczasowych. Mówi się nawet, że została ona z tego powodu skrócona o dwa tygodnie. Prawdopodobnie powodem było to, że nie była ona realizowana podobnie jak poprzednie na antenie Polsatu, lecz stacji TV 4. Po zakończeniu szóstej edycji pojawiły się informacje o kolejnej, mającej nosić tytuł "Bar Świat", jednakże Polsat nie planuje w najbliższym czasie powrotu programu.

Grę rozpoczynało kilkanaście osób (ta liczba zmieniała się zależnie od kolejnych edycji). We wszystkich edycjach pojawiali się też nowi uczestnicy, wchodzący już podczas trwania programu, najczęściej na czyjeś miejsce. Program trwał około trzech miesięcy. Zawodnicy zatrudnieni zostawali jako obsługa w lokalu "Bar" i ciężko pracowali pod okiem surowego szefa - Jacka Kocha. Na początku "Bar" znajdował się przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu w przyziemiu domu Towarowego "Solpol", później zaś program przeniósł się do pawilonu gastronomicznego "Między Mostami" przy ulicy Księcia Witolda 2 (zburzony w maju 2006). Kamera towarzyszyła naszym bohaterom również poza pracą, w domku barowiczów znajdującym w większości edycji na wrocławskich Bielanach (w drugiej edycji było to mieszkanie w centrum miasta). Widzowie codziennie śledzili ich relacje - konflikty, przyjaźnie, niekiedy nawet uczucia. Uczestnicy często dostawali też różnego typu zadania dodatkowe, organizowano im również wyjazdy do ciekawych miejsc, gdzie oczywiście także towarzyszyła im kamera. Co czwartek odbywał się program na żywo w studiu, gdzie każdy uczestnik musiał przyznać jednej osobie "plusa" i jednej "minusa" za miniony tydzień. Osoba z największą liczbą "minusów" zajmowała pierwsze gorące krzesło, a osoba z największą liczbą "plusów" musiała zadecydować kto zajmie drugie. Co sobotę, w kolejnym programie na żywo widzowie poprzez głosowanie SMSowe decydowali która z osób siedzących na "Gorących Krzesłach" ma opuścić program. Programy na żywo były też okazją do dyskusji uczestników na różne tematy i odpowiadania na bardzo osobiste czasem pytania prowadzącego.

Kursywą wyróżniono osoby, które dołączyły do uczestników jako nowe w trakcie programu. Kolorem różowym wyróżniono osoby, które własnowolnie opuściły program.

Bar (I edycja) - pierwsza edycja popularnego reality-show Bar trwała 13 tygodni. Rozpoczęła się 2 marca, za zakończyła 1 czerwca 2002 roku. Program był w Polsce nowością i polegał na obserwacji wzajemnych relacji ludzi podczas wspólnej pracy w lokalu "Bar", a także poza pracą w domu naszpikowanym kamerami (więcej o zasadach programu w osobnym artykule Bar). Program poprowadził Krzysztof Ibisz, a główną nagrodą było mieszkanie w Warszawie w dzielnicy Saska Kępa.

Tydzień 1:

Tydzień 2:

Tydzień 3:

Tydzień 4:

Tydzień 5:

Tydzień 6"

Tydzień 7:

Tydzień 8:

Tydzień 9:

Tydzień 10:

Tydzeiń 11:

Tydzień 12:

Tydzień 13 - finał:

Bar (II edycja) - druga edycja programu reality show Bar. Program trwał 13 tygodni - rozpoczął się 14 września, a zakończył 13 grudnia 2002 roku. Cechą mającą odróżnić tę edycję od pierwszej był podział uczestników na dwie rywalizujące ze sobą grupy - Żółtych i Niebieskich. Główną nagrodą w programie było mieszkanie w centrum Warszawy, na Saskiej Kępie.

Tydzień 1:

Tydzień 2:

Tydzień 3:

Tydzień 4:

Tydzień 5:

Tydzień 6:

Tydzień 7:

Tydzień 8:

Tuż przed ogłoszeniem wyników Ewelina Żadziłko zdecydowała się dobrowolnie opuścić program.

Tydzień 9: Odbyły się dwa Gorące Krzesła.

Tydzień 10:

Tydzień 11: Gorące Krzesła nie odbyły się.

Tydzień 12:

Tydzień 13 - finał:

Finał:

Bar III: Bez Granic - trzecia edycja programu reality show Bar. Program trwał 14 tygodni - rozpoczął się 13 września, a zakończył 19 grudnia 2003 roku. Uczestnicy podzieleni byli na dwie rywalizujące ze sobą grupy - Żółtych i Czerwonych. Główną nagrodą w programie była ?pensja na całe życie?. W finałowym odcinku okazało się, że zwycięzca ma do wyboru - wziąć 300 tysięcy złotych w walizce lub otrzymywać dożywotnią pensję od produkcji programu, której łączna suma będzie równa 300 tysiącom. Zwycięzca, Maciej Kiślewski wybrał pierwszy wariant.

Tydzień 1:

Tydzień 2:

Tydzień 3:

Tydzień 4:

Tydzień 5:

Tydzień 6:

Tydzień 7:

Tydzień 8:

Tydzień 9:

Tydzień 10:

Tydzień 11:

Tydzień 12:

Tydzień 13:

Tydzień 14:

Półfinał (w 14. tygodniu):

Finał (również 14. tydzień):

Bar IV: Złoto Dla Zuchwałych - czwarta edycja programu reality show - Bar. Program trwał 15 tygodni - rozpoczął się 28 lutego, a zakończył 12 czerwca 2004 roku. Emitowany był przez stację Polsat. Charakterystyczną cechą czwartej edycji, odróżniającą ją od poprzednich było to, że oprócz uczestników wyłonionych w castingu, wzięli w niej udział również gwiazdy polskich edycji Big Brothera oraz wcześniejszych trzech edycji Baru. Grupa ta składała się z czternastu osób i nazwana została ?All Stars?. Co tydzień dwoje ?All Starsów? wchodziło do ?Baru? na siedem dni i zamieszkiwało z uczestnikami. Widzowie mieli przez ten czas wybrać jedną z nich, która potem, w połowie programu wejdzie do ?Baru? na stałe. Wynik ogłaszany był w piątkowych programach na żywo. Wtedy też odbywało się wejście kolejnej pary All Stars.

Tydzień 1:

Tydzień 2:

Tydzień 3:

Tydzień 4:

Tydzień 5:

Tydzień 6:

Tydzień 7:

Tydzień 8:

Tydzień 9: Odbyły się dwa Gorące Krzesła.

Tydzień 10: Odbyły się dwa Gorące Krzesła.

Tydzień 11: Również dwa Gorące Krzesła.

Tydzień 12:

Tydzień 13:

Tydzień 14:

Tydzień 15 (finałowy): Półfinały:

Finał:

Bar V: V.I.P - piąta edycja programu reality-show Bar. Program trwał 14 tygodni - rozpoczął się 11 września, a zakończył 18 grudnia 2004 roku. Uczestnicy podzieleni byli na dwie rywalizujące ze sobą grupy - Żółtych i Czerwonych. Przez pierwszą część programu, do grona uczestników dołączały tak zwane osoby VIP - najczęściej dzieci sławnych rodziców ze świata polskiego show-biznesu. Wejścia VIP-ów odbywały się w soboty, a nowy uczestnik dołączał zawsze do tej drużyny, z której ostatnio ktoś został wyeliminowany. W porównaniu do poprzednich edycji, proces eliminacji uczestników został nieco zmieniony - pojawiły się ćwierć- i półfinały. Główną nagrodą w programie był samochód marki Porsche.

Tydzień 1:

Tydzień 2:

Tydzień 3:

Tydzień 4:

Tydzień 5:

Tydzień 6:

Tydzień 7:

Tydzień 8:

Tydzień 9:

Tydzień 10:

Tydzień 11:

Tydzień 12:

Tydzień 13:

Tydzień 14 (finałowy): Półfinały:

Finał:

Bar VI: Europa - szósta i jak do tej pory ostatnia edycja programu Bar w Polsce. Program trwał 11 tygodni - rozpoczął się 23 września, a zakończył 10 grudnia 2005 roku. Emitowany był przez stację TV 4. Charakterystyczną cechą szóstej edycji, odróżniającą ją od poprzednich był występ ośmiorga uczestników, reprezentujących inny niż Polska kraj europejski. Główną nagrodą w programie było sto tysięcy złotych.

Tydzień 1:

Tydzień 2:

Tydzień 3:

Tydzień 4:

Tydzień 5:

Tydzień 6:

Tydzień 7:

Tydzień 8:

Tydzień 9:

Tydzień 10:

Tydzień 11 - finał:
Dodaj nowy komentarz