galeria Gillian Anderson
Ocena: 3.67 (3)
Informacja o Gillian Anderson

Gillian Leigh Anderson (ur. 9 sierpnia 1968 w Chicago w Illinois w USA), amerykańska aktorka. Występuje w filmach, serialach, miniserialach i przedstawieniach teatralnych. Najbardziej znana z roli agentki Dany Scully w serialu telewizyjnym Z archiwum X. Na koncie reżyserskim posiada jeden z odcinków Z archiwum X ("All things" z 2000 roku).


Studiowała w Goodman Theater School w DePaul University w Chicago. Gdy przeniosła się do Nowego Jorku, występowała początkowo w teatrze, m.in. w spektaklu The Philanthropist Christophera Hamptona. Za rolę w Absent Friends Alana Ayckborne'a otrzymała Theater World Award. Wielokrotnie nominowana do wielu prestiżowych nagród, trzykrotnie otrzymała nagrodę Screen Actors Guild, dwukrotnie Złoty Glob i raz nagrodę Emmy. W roku 2000 mówiło się o jej kandydaturze do nominacji do Oscara 2001 za rolę w The House of Mirth.

Dwukrotnie zamężna - w 1994 roku poślubiła Clyde'a Klotza. Kilka miesięcy po ślubie okazało się, że jest w ciąży. Twórca Z archiwum X; Chris Carter, wymyślił historię porwania przez kosmitów, która pozwoliła Anderson nie grać podczas widocznej już ciąży, porodu i dziesięciodniowego urlopu macierzyńskiego. Córka, Piper Maru (stąd nazwa jednego z odcinków serialu - "Piper Maru") urodziła się 25 września 1994 roku. Carter jest jej ojcem chrzestnym. W grudniu 2004, Anderson ponownie wyszła za mąż, za Juliana Ozanne'a. Po 16 miesiącach para ogłosiła separację. Dnia 1 listopada 2006, Anderson urodziła syna Oscara, będącego owocem jej nieformalnego związku z Markiem Griffithsem. Blisko dwa lata później - 15 października 2008, przyszedł na świat ich drugi wspólny syn; Felix.
Dodaj nowy komentarz