fotki Paul Walker
Ocena: 4.69 (13)
Informacja o Paul Walker

Paul William Walker IV (ur. 12 września 1973 roku w Glendale, w Kalifornii, USA) - amerykański aktor i producent filmowy oraz telewizyjny, model.

Przyszedł na świat jako najstarsze z czworga dzieci emerytowanego krawca i fotografika Paula Williama Walkera III i modelki Cheryl Crabtree. Wychowywał się w mormońskiej rodzinie członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Ma dwóch młodszych braci - Caleba i Cody'ego oraz młodszą siostrę Ashlie. Jego dziadek ze strony ojca - William "Irlandczyk" Walker był zawodowym bokserem, brał udział w wyścigach samochodowych Forda, dowodził batalionem, który wkraczał do Włoch pod dowództwem generała Pattona podczas II wojny światowej i przeżył atak na Pearl Harbor.

Dorastał w południowej Kalifornii. Już we wczesnych latach dzieciństwa brał udział w reklamach. Mając 12 lat trafił na srebrny ekran w serialu NBC Autostrada do nieba (Highway to Heaven, 1985-1986). W wieku czternastu lat zadebiutował w kinowym horrorze komediowym Potwór w szafie (Monster in the Closet, 1987) oraz sensacyjnym filmie sci-fi Rozkaz - zabijać (Programmed to Kill, 1987). Po ukończeniu szkoły średniej Village Christian High School w Sun Valley, w stanie Kalifornia w 1991 roku, studiował biologię morską na kalifornijskiej uczelni (jest fanem biologa morskiego Jacques'a-Yves'a Cousteau). Powrócił jednak na mały ekran w serialach CBS: Żar młodości (The Young and the Restless, 1993) i Dotyk anioła (Touched by an Angel, 1996). W kinowej komedii wytwórni Walta Disneya Postrzelone bliźniaki (Meet the Deedles, 1998) wystąpił w roli pływaka na desce surfingowej. Miasteczko Pleasantville (Pleasantville, 1998) był koszykarzem ze szkolnej drużyny. W dramacie sportowym Luz Blues (Varsity Blues, 1999) pojawił się jako jeden z czołowych zawodników teksańskiej drużyny futbolu amerykańskiego. Rolą szkolnego fajtłapy w Cała ona (She's All That, 1999) ujawnił swój talent komediowy. Kamieniami milowymi w jego karierze była rola agenta FBI w dwóch filmach o gangach organizujących uliczne wyścigi samochodowe - Szybcy i wściekli (The Fast and the Furious, 2001) i Za szybcy, za wściekli (2 Fast 2 Furious, 2003). Za tę rolę wraz ze swoim filmowym partnerem Vinem Dieselem odebrał nagrodę MTV w kategorii dla najlepszego duetu 2002. W filmie Podwójna tożsamość (The Death & Life of Bobby Z, 2006) udaje zmarłego bossa narkotykowej mafii. Natomiast w Potędze strachu (Running Scared, 2006) wcielił się w postać szeregowego gangstera, którego zadaniem jest pozbywanie się broni użytej w porachunkach mafijnych.

Wystąpił w teledysku do piosenki "Act A Fool" rapera Ludacrisa.

Walker mieszka w Santa Barbara, w Kalifornii. Ma córkę Meadow Rain (ur. 4 listopada 1998) ze swoją byłą dziewczyną Rebeccą. Meadow żyje razem z matką na Hawajach.
Dodaj nowy komentarzlwina
slabe ale uidzie
(lawina 2010-12-15, 09:16:07)