zdjęcie Jake Gyllenhaal
Ocena: 5 (2)
Informacja o Jake Gyllenhaal

Jake Gyllenhaal, wlaśc. Jacob Benjamin Gyllenhaal (ur. 19 grudnia 1980 w Los Angeles, Kalifornia) - amerykański aktor filmowy i teatralny.

Jake urodził się w rodzinie filmowców. Jego ojciec, Stephen Gyllenhaal, jest reżyserem (pochodzenia szwedzkiego, ze starej szlachty, pierwotne nazwisko: Hahl, nobilitacja z r. 1652), wyznawcą religii swedenborgianizmu, jego matka natomiast, Naomi Foner, autorka scenariuszy filmowych i producentka, jest pochodzenia żydowskiego i wychowała syna w wierze mojżeszowej. Jego starsza siostra, Maggie Gyllenhaal, jest również aktorką (to ona przedstawiła mu byłą partnerkę, Kirsten Dunst). Zaczął studia na Columbia University, które przerwał po dwóch latach nauki.Spotykał się z Reese Witherspoon.

Filmem, który zapewnił aktorowi status nadziei ambitnego amerykańskiego kina był Donnie Darko, gdzie zagrał on charyzmatycznego nastolatka, schizofrenika odmawiającego brania lekarstw, obserwującego niespotykane zjawiska, dzięki którym mógł zmienić swoje przeznaczenie. Na uwagę zasługuje świetna mimika aktora, która oddaje emocje postaci.

W 2002 roku, Gyllenhaal został laureatem londyńskiej nagrody dla debiutantów (Evening Standard Theate Award for Outstanding Newcomer) za rolę w spektaklu This is Our Youth, w Garrick Theatre w Londynie.

Zagrał jedną z dwóch głównych ról w filmie Tajemnica Brokeback Mountain, który to film jest laureatem trzech najważniejszych Złotych Globów za rok 2005 (za reżyserię, za najlepszy film, za najlepszy scenariusz, oraz, czwartego, za najlepszą piosenkę), Złotego Lwa w Wenecji oraz trzech Oscarów (najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka). Gyllenhaal jest laureatem nagrody przyznanej przez BAFTA za najlepszą rolę drugoplanową we wspomnianym filmie, i został nominowany do Oscara, również za rolę drugoplanową. 5 czerwca 2006, Gyllenhaal, wraz z filmowym partnerem Heathem Ledgerem, otrzymał MTV Movie Awards za najlepszy pocałunek filmowy w 2005 roku.

Film Tajemnica Brokeback Mountain, w którym Gyllenhaal gra homoseksualnego kowboja, został między innymi przyjęty przez plotki dotyczące biseksualizmu aktora, który skomentował je następująco:

W 2007 r., Gyllenhaal wcielił się w rolę dziennikarza Roberta Graysmitha w filmie Zodiak, opartych na prawdziwej historii. Wraz z Reese Witherspoon, zagrał także jedną z głównych ról w filmie Transfer (Rendition), wyreżyserowanym przez Gavina Hooda, zdobywcę Oscara za 2005 rok za najlepszy film zagraniczny, Tsotsi. W 2009 roku wystąpił w teledysku Jamiego Foxx'a "Blame It".

Gyllenhaal został wybrany do roli Lance Armstronga w filmie będącym biografią kolarza; reżyserem filmu ma być Frank Marshall. Wraz z Natalie Portman i Tobey'em Maguire, zagra (w 2008 roku) w filmie Brothers Jima Sheridana, przeróbce duńskiego filmu na temat wojny w Afganistanie z 2004, nakręconego przez Susanne Bier. Przygotowuje się także do komedii romantycznej Nailed, gdzie zagra główną rolę męską, u boku Jessici Biel.
Dodaj nowy komentarzgift.jhonson45@yahoo.com
gift.jhonson45@yahoo.com Witam drodzy Jak się dzisiaj, mam nadzieję, że wszystkie te rzeczy, jest ok z tobą jako mój przyjemność kontaktu z Tobą po obejrzeniu Twojego profilu w tym miejscu (http://ambinet.pl), które naprawdę interesował się mną o komunikacji z Państwem, jeśli masz chęć ze mną, abyśmy mogli poznać się lepiej i zobaczyć co się wydarzy w przyszłości. Będę bardzo szczęśliwy jeśli możesz napisać do mnie poprzez mój e-mail za komunikację Najprostszy i wiedzieć wszystko o sobie nawzajem ok, tu jest mój e-mail. i będzie czekać, aby usłyszeć od ciebie, Twój nowy przyjaciel upominkami. Hello dear How are you doing today, i hope every things is ok with you as its my pleasure to contact you after viewing your profile in this site(http://ambinet.pl) which really interest in me having communication with you,if you will have the desire with me so that we can get to know each other better and see what will happen in future. i will be very happy if you can write me through my email for easiest communication and to know all about each other ok, here is my email. i will be waiting to hear from you, your new friend Gift. (Id) gift.jhonson45@yahoo.com
(gift.jhonson45@yahoo.com 2011-02-15, 20:09:25)