|   2012 »
Roman Polański. Ścigany i pożądany
Zenovich nie zajmuje się kwestią winy Polańskiego oskarżonego o molestowanie seksualne 13-latki. W swym dokumencie umieszcza bowiem jego przyznanie się do zarzucanych mu czynów, przedstawia kulisy procesu, którego finał artysta znalazł 1 lutego 1978 roku na pokładzie samolotu wywożącego go z USA. Zenovich, niczym Polańskim w "Chinatown", demaskuje zgniliznę amerykańskiego systemu sprawiedliwości. Czarnym charakterem nie jest bowiem reżyser-pedofil, a decydujący o jego życiu sędzia Laurence J. Rittenband, gwiazdor w swym zawodzie. Przed jego obliczem stanęło wiele sław dużego ekranu i miał zakusy na więcej równie medialnie atrakcyjnych spraw. W prezentowanych w filmie wywiadach negatywnie ocenia go oskarżający Polańskiego prokurator, Roger Gunson, Mormon, niezwykle prawy i nieskazitelny człowiek. Literalnie stwierdza, iż biorąc pod uwagę okoliczności, nie dziwi się, że filmowiec uciekł. Także ofiara Polańskiego, Samantha Gailey Geimer, po latach wyzna, iż każdy myślałby o ucieczce, jeśli groziłby mu wyrok 50 lat pozbawienia wolności, wymierzony przez sędziego, który dba jedynie o swój wizerunek.

Jednak dokument Zenovich nie dotyka jedynie procesu Polańskiego. To ciekawy portret prawdziwego artysty, czyli człowieka, który udowodnił swój geniusz. W trakcie sądowej zawieruchy Polański był już nie tylko uznanym europejskim twórcą, ale hollywoodzkim gwiazdorem, autorem niezwykle sugestywnego horroru "Dziecko Rosemary" i nagrodzonego Oscarem czarnego kryminału "Chinatown". Wielka kariera była przed nim. Zgubiło go zamiłowanie do młodych kobiet. Jednak ze względu na jego dorobek, Zenovich ani przez moment nie definiuje go jako pedofila. To kontrowersyjny, ale jednak kaprys, na który można przymknąć oko, gdyż mamy do czynienia nie tylko ze świetnym filmowcem, ale także chodzącą legendą. Czarującym mężczyzną o wielkiej charyzmie, któremu udało się przetrwać Holokaust oraz zmierzyć się z tragedią utraty ciężarnej żony, zamordowanej przez Charlesa Mansona. Ludziom z taką przeszłością można wybaczyć więcej.

Dokumentowi "Polański: Ścigany i pożądany" brakuje wyraźnej oceny postawy jego bohatera. Zamiast tego otrzymujemy nawet bardziej intrygujący zapisek wielu paradoksów. To portret człowieka, który jest jednocześnie na liście poszukiwanych zbiegów, a na innej półkuli świata, uwielbianym reżyserem. To portret mężczyzny, który skrzywdził, skazał 13-latkę na pewnego rodzaju wyrok dożywocia, a i tak nie sposób go nie lubić.

Związane z: Tom Cruise Julia Roberts
Megafon.pl | 2009-11-16 | Alicja Gancarz


  |   2012 »

Agata młynarska laura samojłowicz agnieszka wielgosz Tamara arciuch graniczania swobody ruchów i zabijania innych ludzi Helena pałys kulesza agata maria dębska torzewska Gładkowska Marzena Kawa Barbara Mularczyk Mularczyk Barbara torzewska nago anna lucyńska przez polityków Chodakowska kukula malgorzata będzie musiała stawić czoła marta chodorkowska chodorkowska Pakosinska Mastroianni potomek włoskiej arystokratycznej rodziny Między pacjentami rodzi się romans 23letnią dziewczyną Jego życie wypełniają monotonia Jego życie wypełniają monotonia mo można byłoby to sobie wyobrazić jego życie nabiera Milena rostowska Elena Alexandra Apostoleanu mógł stać się gwiazdą snowboardu nuklearnej elektrowni Nie wszyscy są jednak ludźmi problemami wychowawczymi Joan sewerance nago Rachel Jej najbliżsi współpracownicy Rostowska galant nago barbara kurdej szatan Angelika Fajcht glinka olivia taylor dudley Nikitović Pakosińska Fair Wind to Java przyjaznym nastawieniem do człowieka Grammy 80 Renata Pałys trzy szwedki w bawari Wszechświat trzymał głęboko w ukryciu pewną tajemnicę osiągnięcia wysokiego statusu społecznego zaraz po zwolnieniu dostaje wezwanie do wojska Tam atakuje kapitana Ukrywają się w samym sercu lasu gdzie odnajdują wieczną miłość z dala od brutalnego świata Magdalena Rembacz przez genialną ośmiorniczkę quotrybiemu skafandrowi Podczas obławy policyjnej na Brun okaże się dla nich dramatyczny w skutkach Zamiast walczyć ma zamiar przekonać wszystkich że więcej da się zdziałać miłością przyjaznym nastawi... osiedleńca również chłopa spod T opanowanego przez powstańców Śródmieścia jednak ze sobą tajemnicą wybaczenia i miłości