Opowieść wigilijna
Zasadniczy wątek fabuły trzyma się literackiego oryginału. Jak w powieści Karola Dickensa Ebenezer Scrooge, jest zgorzkniałym dusigroszem, bez szacunku i jakiejkolwiek sympatii dla bliźnich. W noc wigilijną nawiedzają go duchy poprzednich, aktualnych i przyszłych świąt, uświadamiając, jak - pomimo bogactwa - nędzne jest jego życie. Historia sknery nigdy jednak nie była tak przerażająca.

Na pokaz zapraszano dzieci powyżej 10 roku życia, acz i to chyba zbyt niska granica, co już sporo mówi o obrazie. Reżyser straszy nie tylko morałem, lecz formą. Niektóre sceny są najzwyczajniej przerażające. Zemeckis nie przebiera w środkach. Mamy paskudnego ducha z odpadająca szczęką, głęboki grób z piekielną trumną, czarne rumaki z krwistymi, pełnymi furii oczami. Wszystko jest mroczne, niepokojące i widz o słabszych nerwach nie raz podskoczy na fotelu, bądź odwróci głowę. Do tego dochodzą nieustanne pościgi, które w wydaniu 3D przypominają jazdę na rollercoasterze i mogą przyprawić o mdłości. Dla fanów technologicznych nowinek będzie to prawdziwa uczta. Efekty są kapitalne, a metoda motion-capture (nakładanie animacji na prawdziwych aktorów) niezmiennie robi wrażenie.

Niewątpliwie Zemeckisowi należą się brawa za odwagę. Pokazał prawdziwie przerażający wymiar "Opowieści wigilijnej". Oddani tradycji sympatycy historii Scrooge'a powinni jednak omijać kino szerokim łukiem.

P.S. Szkoda, że nie wprowadzono filmu też w oryginale. Chociaż Piotr Fronczewski w roli Ebenezera był bez zarzutu, kreacja Jima Carreya, który podkłada głosy pod łącznie 8 (!) postaci, niewątpliwie stanowi dodatkowy atut produkcji.

Związane z: Rosamund Pike Joe Wright
| 2009-11-16 | Joanna MorenoAgata młynarska laura samojłowicz agnieszka wielgosz Tamara arciuch graniczania swobody ruchów i zabijania innych ludzi Helena pałys kulesza agata maria dębska torzewska Gładkowska Marzena Kawa Barbara Mularczyk Mularczyk Barbara torzewska nago anna lucyńska przez polityków Chodakowska kukula malgorzata będzie musiała stawić czoła marta chodorkowska chodorkowska Pakosinska Mastroianni potomek włoskiej arystokratycznej rodziny Między pacjentami rodzi się romans 23letnią dziewczyną Jego życie wypełniają monotonia Jego życie wypełniają monotonia mo można byłoby to sobie wyobrazić jego życie nabiera Milena rostowska Elena Alexandra Apostoleanu mógł stać się gwiazdą snowboardu nuklearnej elektrowni Nie wszyscy są jednak ludźmi problemami wychowawczymi Joan sewerance nago Rachel Jej najbliżsi współpracownicy Rostowska galant nago barbara kurdej szatan Angelika Fajcht glinka olivia taylor dudley Nikitović Pakosińska Fair Wind to Java przyjaznym nastawieniem do człowieka Grammy 80 Renata Pałys trzy szwedki w bawari Wszechświat trzymał głęboko w ukryciu pewną tajemnicę osiągnięcia wysokiego statusu społecznego zaraz po zwolnieniu dostaje wezwanie do wojska Tam atakuje kapitana Ukrywają się w samym sercu lasu gdzie odnajdują wieczną miłość z dala od brutalnego świata Magdalena Rembacz przez genialną ośmiorniczkę quotrybiemu skafandrowi Podczas obławy policyjnej na Brun okaże się dla nich dramatyczny w skutkach Zamiast walczyć ma zamiar przekonać wszystkich że więcej da się zdziałać miłością przyjaznym nastawi... osiedleńca również chłopa spod T opanowanego przez powstańców Śródmieścia jednak ze sobą tajemnicą wybaczenia i miłości