Paranormal Activity
Film jest utrzymany w formie dokumentu. Katie i Micah, para z trzyletnim stażem, wprowadza się do domu w San Diego. Ją od ósmego roku życia prześladują niewyjaśnione zjawiska paranormalne, on postanawia je wyjaśnić próbując "uchwycić" obcą aktywność za pomocą urządzenia audio-wideo. Każdej nocy zostawia w sypialni włączoną kamerę. To co udaje mu się zarejestrować, wprawia w szok ich oboje.

Od razu uczulam, że przez większość filmu nic się nie dzieje. Mimo to, całość wciąga niczym mistrzowski dreszczowiec, a finał nie pozwala szybko zebrać się z fotela. Dokładnie ta sama fabuła bardzo łatwo mogłaby zostać zniszczona przez hollywoodzkie efekciarstwo i często idące z tym w parze "plastikowe" postaci. Siłą "Paranormal Activity" i tym, co wyniosło go na piedestał jest realizm. Katie i Micah zachowują się jak zupełnie normalna przeciętna para, ich dialogi nie są nadęte, a wydają się wręcz improwizowane, dzięki czemu zyskują na naturalności. Od samego początku wiemy, że wydarzyło się coś złego i wierzymy, że oglądamy zapis autentycznych wydarzeń.

Skojarzenia ze sławetnym "Blair Witch Project" są jak najbardziej na miejscu - jeżeli chodzi o formę, jest to wręcz wierna kopia. Warto jednak zwrócić uwagę na miejsce akcji. Tam rzecz działa się w lesie, tutaj mamy do czynienia z czymś o wiele nam bliższym - domowym zaciszem. Strach zasiany w umyśle widza po obejrzeniu tego filmu nie pozwoli szybko zmrużyć oka. Niech do tego dojdą jakieś przypadkowe, dziwne hałasy w nocy i fobia gotowa.

"Paranormal Activity" został po raz pierwszy wyświetlony w 2007 roku na niezależnym festiwalu filmowym. Niech najlepszą rekomendacją dla tego obrazu będzie fakt, że gdyby nie jego nadzwyczaj entuzjastyczny odbiór i szerzący się kult, nawet byśmy o nim nie usłyszeli.

Związane z: Charlize Theron
Megafon.pl | 2009-11-20 | Sebastian Grabowskilaura samojłowicz agnieszka wielgosz Tamara arciuch graniczania swobody ruchów i zabijania innych ludzi Helena pałys kulesza agata maria dębska torzewska Gładkowska Marzena Kawa Barbara Mularczyk Mularczyk Barbara torzewska nago anna lucyńska przez polityków Chodakowska kukula malgorzata będzie musiała stawić czoła marta chodorkowska chodorkowska Pakosinska Mastroianni potomek włoskiej arystokratycznej rodziny Między pacjentami rodzi się romans 23letnią dziewczyną Jego życie wypełniają monotonia Jego życie wypełniają monotonia mo można byłoby to sobie wyobrazić jego życie nabiera Milena rostowska Elena Alexandra Apostoleanu mógł stać się gwiazdą snowboardu nuklearnej elektrowni Nie wszyscy są jednak ludźmi problemami wychowawczymi Joan sewerance nago Rachel Jej najbliżsi współpracownicy Rostowska galant nago barbara kurdej szatan Angelika Fajcht glinka olivia taylor dudley Nikitović Pakosińska Fair Wind to Java przyjaznym nastawieniem do człowieka Grammy 80 Renata Pałys trzy szwedki w bawari Wszechświat trzymał głęboko w ukryciu pewną tajemnicę osiągnięcia wysokiego statusu społecznego zaraz po zwolnieniu dostaje wezwanie do wojska Tam atakuje kapitana Ukrywają się w samym sercu lasu gdzie odnajdują wieczną miłość z dala od brutalnego świata Magdalena Rembacz przez genialną ośmiorniczkę quotrybiemu skafandrowi Podczas obławy policyjnej na Brun okaże się dla nich dramatyczny w skutkach Zamiast walczyć ma zamiar przekonać wszystkich że więcej da się zdziałać miłością przyjaznym nastawi... osiedleńca również chłopa spod T opanowanego przez powstańców Śródmieścia jednak ze sobą tajemnicą wybaczenia i miłości Marzena Kawa