Saga
Proszę jeszcze nie robić na mnie zakusów i nie wynajmować złoczyńców, którzy zrobią mi krzywdę. "Księżyc w nowiu" nie jest słaby. Jest logiczną kontynuacją "Zmierzchu" i chociaż scenariusz nie trzyma się kurczowo powieści, kluczowe kwestie oraz wątki pozostawiono nietknięte lub zgrabnie dopasowano je do potrzeb filmu (szczęśliwie pozbawiono nas szczegółów wyprawy do Włoch czy kilkumiesięcznej emocjonalnej agonii Belli). Udało się także utrzymać zapoczątkowany w pierwszej części klimat, znakomicie podkreślając go kapitalnym soundtrackiem (przepięknie wypada połączony z obrazem utwór "Possibility" Lykke Li). Aktorzy również wywiązali się ze swych zadań bezbłędnie, szczególnie Taylor Lautner, który urzeka nie tylko rozbudowaną fizycznością. Młodzieniec perfekcyjnie oddał chłopięco-męską naturę Jacoba (chociaż, co mówię nie bez ukrywanego żalu, jest go zdecydowanie mniej niż w powieści).

Problem z "Księżycem..." jest taki, że ta część historii to w dużej mierze sercowe rozterki Belli. Czytając książkę, wielostronicowe rozmyślania nastolatki, można jeszcze wczuć się w jej trudny los, niestety na ekranie nie wypada to najlepiej. Przez większą część film się dłuży (zwłaszcza, gdy wiemy, kogo ostatecznie wybierze dziewczyna). Owszem, zadbano o kilka urozmaicających opowieść drobiazgów, mimo wszystko film nabiera tempa i kolorytu, dopiero po skoku z klifu. Kiedy pojawiają się Volturi atmosfera w końcu robi się przyjemnie niepokojąca, akcja nabiera dynamiki, nie mówiąc o kapitalnej scenie walki wampirów.

Szkoda, że nie poświęcono w obrazie więcej miejsca wilkołakom, nie przybliżono ich świata podobnie jak w "Zmierzchu" nakreślono portret współczesnych wampirów. Pozostaje zadowolić się obficie eksponowanymi, perfekcyjnie wyrzeźbionymi klatami potomków wilków. No i czekać na "Zaćmienie".

Związane z: Michelle Pfeiffer
Megafon.pl | 2009-11-23 | Joanna Morenolaura samojłowicz agnieszka wielgosz Tamara arciuch graniczania swobody ruchów i zabijania innych ludzi Helena pałys kulesza agata maria dębska torzewska Gładkowska Marzena Kawa Barbara Mularczyk Mularczyk Barbara torzewska nago anna lucyńska przez polityków Chodakowska kukula malgorzata będzie musiała stawić czoła marta chodorkowska chodorkowska Pakosinska Mastroianni potomek włoskiej arystokratycznej rodziny Między pacjentami rodzi się romans 23letnią dziewczyną Jego życie wypełniają monotonia Jego życie wypełniają monotonia mo można byłoby to sobie wyobrazić jego życie nabiera Milena rostowska Elena Alexandra Apostoleanu mógł stać się gwiazdą snowboardu nuklearnej elektrowni Nie wszyscy są jednak ludźmi problemami wychowawczymi Joan sewerance nago Rachel Jej najbliżsi współpracownicy Rostowska galant nago barbara kurdej szatan Angelika Fajcht glinka olivia taylor dudley Nikitović Pakosińska Fair Wind to Java przyjaznym nastawieniem do człowieka Grammy 80 Renata Pałys trzy szwedki w bawari Wszechświat trzymał głęboko w ukryciu pewną tajemnicę osiągnięcia wysokiego statusu społecznego zaraz po zwolnieniu dostaje wezwanie do wojska Tam atakuje kapitana Ukrywają się w samym sercu lasu gdzie odnajdują wieczną miłość z dala od brutalnego świata Magdalena Rembacz przez genialną ośmiorniczkę quotrybiemu skafandrowi Podczas obławy policyjnej na Brun okaże się dla nich dramatyczny w skutkach Zamiast walczyć ma zamiar przekonać wszystkich że więcej da się zdziałać miłością przyjaznym nastawi... osiedleńca również chłopa spod T opanowanego przez powstańców Śródmieścia jednak ze sobą tajemnicą wybaczenia i miłości Marzena Kawa